Lygiadienio šventė 2015

 

2015 m. rugsėjo 19 d. Tuskulėnų teatro sudija dalyvavo Vilniaus m. Rudens Lygiadienio šventėje - ugnies misterijoje „Medeina Lakštaitė - Žvėrūna Dievaitė“. Šioje šventėje tuskulėniečiai dalyvavo jau vienuoliktą kartą.

Neries krantinėje prie Karaliaus Mindaugo tilto dėliojome ir įžiebėme baltiškuosius ugnies ženklus, menančius mūsų istoriją ir mitologiją. Šių metų renginyje prisiminėme mūsų mitologijos deivę Žvėrūną-Medeiną.

Dviem skirtingais vardais vadinama ir dažnai dvilypė deivė Žvėrūna-Medeina yra žvėrių ir miškų valdovė, medžiotoja su kurtais-vilkais. Ji vieniša, atsisakiusi vedybų, bet geismų persekiojama ir išsiilgusi vedybinio gyvenimo. Ši deivė - gražiai pasipuošusi mergina arba vilkė, kuri vadovauja vilkų rujai ir kartu su jais, lakstydama po miškus bei laukus, puola, plėšia, griebia, kas jai patinka. Jos šaukliai ir palydovai - kiškiai, o ją vadina ir „Zuikių dievu“, kuriam, pagal Ypatijaus metraštį, aukojo ir karalius Mindaugas. Žvėrūna-Medeina reiškiasi ir ornitomorfiniu lakštingalos pavidalu.

Ženklus „Upelį“ ir „Medį“ dėliojo Tuskulėnų gimnazijos moksleiviai, kuriuos kasmet į šią gražią šventę atveda teatro mokytoja Rasa Ercmonienė-Varnė.